Druk offsetowy i inne rodzaje druku płaskiego

Druk offsetowy i inne rodzaje druku płaskiego

Druk offsetowy to jeden z podstawowych rodzajów druku płaskiego. Jest to jego przemysłowa odmiana, której działanie polega na przenoszeniu drukowanego obrazu bezpośrednio na podłoże drukarskie czyli z reguły papier bądź powiedzmy karton czy tekturę. W procesie drukowania zastosowane są określone urządzenia takie jak przykładowo specjalistyczny cylinder pokryty tak zwanym obciągiem. Na chwilę obecną offset stanowi jeden ze zdecydowanie najbardziej charakterystycznych technik kopiowania jaka jest szeroko wykorzystywana nie tylko w dziedzinie tradycyjnego drukowania indywidualnego, jak również i w przypadku drukowania wysokonakładowego.
Wśród offsetu warte uwagi są jego różnorakie odmiany. Dwie najczęściej stosowane to zwłaszcza druk offsetowy arkuszowy, gdzie dochodzi do utrwalania wykorzystywanej w drukowaniu farby poprzez jej wsiąknięcie w papier, a następnie poddanie polimeryzacji. W przypadku powierzchni drukarskiej można natomiast mówić o tym, że są to tak zwane arkusze. Drugi z modeli offsetu to z kolei druk offsetowy rolowy inaczej zwany zwojowym. W nim podłoże drukowane to specyficzny rulon. Jeśli chodzi zaś o utrwalanie wykorzystywanych w drukowaniu farb to można mówić o dwóch podstawowych odmianach. W tym między innymi o offsecie coldset oraz heatset.
Pierwszy z nich polega na drukowaniu na zimno, drugi natomiast na ciepło. W związku z tym więc coldset łączy się tylko z wsiąknięciem farb w papier, zaś heatset zarówno z wsiąknięciem farb w podłoże, jak również i odparowywaniem ich przy wysokich temperaturach. Dzięki tak dużej różnorodności możliwe okazuje się zarówno zastosowanie offsetu w przypadku indywidualnego drukowania, jak również w formie drukowania wysokonakładowego. 

Najnowsze opinie o firmach: (0)

Podobne drukarnie

Bądź pierwszy
w ocenie
Bądź pierwszy
w ocenie
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Bądź pierwszy
w ocenie
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Ocena: 5/5 (1 opinia)

W temacie pozycjonowania często porusza się kwes...
Dzięki wyrokowi Europejskiego Trybunału Sprawied...
Introligatornia to często niedoceniane miejsce, k...
Druk cyfrowy bardzo często przeciwstawiany bywa o...
Bardzo często stoimy przed takim dylematem, jakim...
Spośród rozlicznych rodzajów druk&o...