Introligatornia - czym się zajmuje

Introligatornia - czym się zajmuje

Introligatornia to często niedoceniane miejsce, które odgrywa jednak dużą rolę w funkcjonowaniu każdej drukarni offsetowej lub cyfrowej. Może ona stanowić część zakładu poligraficznego lub osobne przedsiębiorstwo, któremu drukarnia zleca prace wykończeniowe na wydrukach. Najczęściej jest to wykonywanie opraw dla książek, prac naukowych czy dzienników urzędowych.

Nieformalnie oprawy dzieli się na szyte oraz klejone, jednak oficjalnie można wyróżnić wiele różnych opraw, bazując na metodzie ich wykonania, elementach użytych do ich wytworzenia czy ich przeznaczeniu. W ten sposób można wyróżnić chociażby oprawę biblioteczną, która jest wykonana z trwałych materiałów i dodatkowo wzmocniona na krawędziach i rogach, dzięki czemu może być używana w bibliotekach i wypożyczalniach. Innym rodzajem oprawy jest bibliofilska, zwana też kolekcjonerską, która z kolei wyróżnia się efektownym wyglądem, często nawiązującym do tematyki i charakteru utworu. Często jest dostępna w niewielkim nakładzie.

Współcześnie jednak oprawa książek to nie jedyna usługa, którą świadczą introligatornie. Zajmują się one także precyzyjnym przycinaniem ulotek, broszur reklamowych i plakatów, bigowaniem, czyli wgniataniem produktów w miejscach, gdzie mają być złożone, na przykład teczek czy falcowaniem papieru, dzięki czemu może być on wielokrotnie składany. Odnosi się to zwłaszcza do ulotek i map.
Introligatornie nierzadko oferują też uszlachetnianie i zabezpieczane wydruków poprzez ich foliowanie lub lakierowanie, a także przygotowują oprawę kalendarzy.
Do zakładu introligatorskiego można zwrócić się także z potrzebą wykrawania w papierze skomplikowanego, ozdobnego wzoru czy wykonania w wydruku otworów. Szeroki zakres usług introligatorni sprawia, że stanowią one świetne uzupełnienie pracy drukarni offsetowej, znacznie usprawniają jej działalność, a przy tym podnoszą jakość oferowanych przez nią produktów. Odpowiednio wykończone książki czy broszury nie tylko świetnie się prezentują, ale też są trwałe.

Najnowsze opinie o firmach: (0)

Podobne drukarnie

Bądź pierwszy
w ocenie
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Bądź pierwszy
w ocenie
Bądź pierwszy
w ocenie
Bądź pierwszy
w ocenie
Bądź pierwszy
w ocenie

Drukarki są podstawowymi sprzętami biurowymi, z ...
W sferze druku można wyróżnić ...
Wybór pomiędzy drukarką laserową, a drukarka a...
Dzierżawa sprzętu biurowego w ostatnich latach c...
Druk wklęsły jest jednym z rodzajów druku, znaj...
Zwracając uwagę na rozmaite rodzaje druku jakie ...