Jak walczyć z bankiem o odfrankowienie kredytu?

Jak walczyć z bankiem o odfrankowienie kredytu?

Dzięki wyrokowi Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, jaki zapadł w październiku 2019 roku, dla wielu frankowiczów pojawiła się realna szansa na to, aby zmienić warunki podpisanych umów kredytowych. Kto może walczyć w sądzie o odfrankowanie kredytu? Gdzie zgłosić się po pomoc?

Co oznacza odfrankowienie kredytów?
Warto wyjaśnić na wstępie, co właściwie oznacza "odfrankowienie". To sformułowanie zostało stworzone potocznie i określa postanowienie, jakie sąd może wydać w sprawie kredytów frankowych. W przypadku, gdy sędzia uznaje, że zawarte w umowie klauzule określające sposób przeliczania rat kredytu nie są zgodne z prawem, zostają one przyjęte za nieważne i niewiążące. Taka umowa jest wtedy traktowana jako zwykły kredyt w złotówkach, a bank musi rozliczyć się z kredytobiorcą, zwracając mu nadpłacone raty. Odfrankowienie kredytu nie jest równoznaczne z jego unieważnieniem, dlatego kredytobiorca nadal zobowiązany jest do jego spłaty na warunkach kredytu w złotówkach oprocentowanego w ten sam sposób co kredyt gotówkowy.

Czy odfrankowienie kredytu się opłaca?
Decyzja o odfrankowieniu kredytu obejmuje zarówno raty, które zostały już opłacone, jak również przyszłe. Raty pozostałe do spłaty dzięki odfrankowieniu będą niższe, natomiast za te, które już zostały uregulowane, bank jest zobowiązany do zwrotu nadpłaty. Może ona wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Przekształcenie kredytu we frankach w złotówkowy może być więc dla wielu frankowiczów opłacalne.

Jak można odfrankowić kredyt?
Niestety, każdy frankowicz musi samodzielnie dochodzić swoich praw. Oznacza to, że trzeba złożyć pozew do sądu. Oczywiście przed tym można wystosować do odpowiedniego banku wezwanie do zapłaty, jednak banki na ogół nie uwzględniają roszczeń i nie chcą rozwiązać sprawy polubownie. Warto więc poszukać pomocy prawnej. Najlepiej zgłosić się do kancelarii prawnej, która prowadzi sprawy o odfrankowienie kredytu w Rzeszowie - prawnik Rzeszów. Pozwoli to uzyskać kompleksową pomoc zarówno w znalezieniu niedozwolonych klauzul w umowie, skompletowaniu potrzebnych dokumentów oraz udzieli wsparcia prawnika, który będzie nas reprezentował w sądzie. Oprócz odfrankowienia, można również domagać się unieważnienia umowy o kredyt bankowy. W tym przypadku przestaje ona obowiązywać, a obie strony muszą rozliczyć się między sobą.

Czy warto walczyć z bankiem?
Od momentu decyzji TSUE, sądy w większości przypadków wydają korzystne dla frankowiczów wyroki. Coraz więcej osób składa więc wnioski o unieważnienie lub odfrankowienie kredytu. Można spotkać się z opinią, że w przypadku pozytywnej dla frankowicza decyzji sądu, bank może zażądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Zdaniem prawników, jest to celowe wprowadzanie konsumentów w błąd, aby ci nie występowali przeciwko bankom do sądu. Oznacza to bowiem dla tych instytucji olbrzymie straty. Według analizy rynku, banki mogą posiadać łącznie nawet 86 mld złotych kredytów we frankach.

Najnowsze opinie o firmach: (0)

Podobne drukarnie

Ocena: 5/5 (1 opinia)
Bądź pierwszy
w ocenie
Bądź pierwszy
w ocenie
Bądź pierwszy
w ocenie
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Bądź pierwszy
w ocenie

Druk offsetowy to wysokiej jakości forma drukowan...
Leasing drukarek to usługa, która zyskuje coraz ...
W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o dru...
Z Argonium zwiększysz efektywność swoich kampan...
Drukarki są podstawowymi sprzętami biurowymi, z ...
Wśród szerokiego zakresu rozlicznych usłu...